Ygs Lys Sitemize Hoş Geldiniz.

Ygs Lys blogumuz 2009 Mayıs ayında, değişen sınav sistemiyle ilgili üniversite sınavlarına girecek öğrencilerimizi bilgilendirmek amacıyla kurulmuştur. Öğrencilerimizin sorduğu yüzlerce soru yorum bölümünde cevaplanmıştır. Sitemizde ygs konuları, ygs puan hesaplama, ygs soruları, lys sınav sistemi hakkında bilgi bulabilirsiniz. Sınavla ilgili güncel bilgiler hakkında daha çabuk bilgi sahibi olmak için Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın !

Lys Tercih Rehberi

Lys Tercih Rehberi - Tercih Rehberi, Lys sonuç belgelerinizin adreslerinize gönderilmesinden önce ösym tarafından basına dağıtılacaktır. Bu sayfadan tercih rehberine ulaşabileceksiniz. Sevgili öğrenciler, 2010 yılında açılacak pek çok yeni üniversite, fakülte ve kontenjanı artırılacak pek çok bölüm var. Dolayısıyla pek çok şeyin ilk kez yaşanacağı bir yıl olacak. Bu bakımdan Lys Tercihleriniz çok çok önemli bir duruma gelmiş durumda. Ösym 'nin Lys Tercih Rehberi 'ni yayınlamasından sonra sitemizden bu rehberi indirebilirsiniz.

Ayrıca lys tercihlerinizle ilgili uzman tavsiyeleri, standart sapma faktörü ve tahmini puanınıza göre kazanabileceğiniz fakülte listelerini yine sitemizden, bu başlık altından takip edebilirsiniz. Bu sayfayı Sık Kullanılanlara Eklemeyi unutmayınız, konuyla ilgili ortaya çıkacak döküman ve haberler bu başlık altından sizlere sunulacaktır. Lys Puan Hesaplama Sayfamız için tıklayın.

İlgili Başlık : Ygs Çalışma Rehberi

14 comments:

NESİME dedi ki...

ben ticaret lisesinde okuyan son sınıf ögrencisiyim bu sınav sistemin de ilk yapılacak olan YGS sınavını gecemediğim zaman bu sınavın ikincisi yapılacak olan LYS sınavına giremeyecekmiyim bu soru aklımı karıştırıyo bana cvp verriseniz çok mutlu olurum.yardımlarınızı bekliyorum. NESİME ÇAMTEPE

Hakan dedi ki...

@nesime, ygs aynı zamanda baraj sınavı, ygs taban puanını geçemezsen lys sınavlarına katılamazsın. taban puanlar henüz belli değil.

damla dedi ki...

merhaba biz meslek lisesi son sınıf öğrencisiyiz bölümümüz bilgisayar biz hangi sınavlara girecegiz. hangi derslere ağırlık verelim .farklı bölüm seçmek istersek ne yapmalıyız!!!??? damla

Hakan dedi ki...

@bilgisayar öğretmenliğine sadece ygs sınavı ile girebilme şansınız var. öğretmen açığı da fazla, atamalardaki kontenjanları da fena değil, yani iş alanı özelde de devlette de iyi, şayet bölüm dışı tercihlerde bulunacaksanız 4 yıllık bölümler için Lys sınavlarına da girmeniz gerekiyor. Hangi bölümler için hangi lys sınavlarına girmenin gerekli olduğuyla ilgili şu sayfalarımızı okuyun :

http://ygs.varolmak.com/2009/06/hangi-lys-snavlarina-girmem-gerekiyor.html

http://ygs.varolmak.com/2009/08/hangi-bolume-hangi-snavlarla-girilecek.html

NOT : YORUMLAMA BÖLÜMÜ 10 GÜN KADAR KAPALI OLACAK. CEVAPLADIĞIMIZ SORULAR TEKRAR TEKRAR SORULUYOR, YORUMLARI OKUYACAK OLURSANIZ SORACAĞINIZ SORULARIN CEVAPLARININ DA VERİLMİŞ OLACAĞINI GÖRECEKSİNİZ.

Özge Güvenen dedi ki...

Ben mimari yapı ressamlığı okumaktayım.Dakikalardır sitenizi inceliyorum ve şu sonucu çıkarttım. Meslek liseleri kendi bölümünün 4 yıllığına ygs sınavı ile girebiliyor.Yani ben şimdi Mimarlığa ygs sınavı ile girebiliyor muyum? Peki bu nasıl oluyor.?

Hakan dedi ki...

@özge, değişen sistem bu şekilde. meslek lisesi mezunları kendi branşlarıyla alakalı 4 yıllık bölümlere ygs puanı ile girebilirler. lys ye girerlerse ve lys puanları ygs puanlarından daha yüksek olursa bu durumda da lys puanları esas alınır. sadece meslek liselerine tanınmış bir hak bu.

Hakan dedi ki...

@özge, hayır mimarlığa giremiyorsunuz. branşınızı destekleyen bölümleri http://ygs.varolmak.com/2009/08/hangi-bolume-hangi-snavlarla-girilecek.html adresimizdeki excel dosyasından görebilirsiniz. puan türü kısmında ygs puan türü de olan 4 yıllıkları meslek liseliler tercih edebilir. Mimarlık bölümüne bakacak olursanız sadece Mf-1 ( yani sadece lys puan türü olduğunu göreceksiniz ) okuduğunuz branşla ilgili tek 4 yıllık fakülte Yapı Ressamlığı Öğretmenliği. buna ygs ile girebilirsiniz.

kezban dedi ki...

ygsdeki açıkları lysde kapatmak mümkünmü

ezgi dedi ki...

ben LYS ye girmeye hakkazandım. LYS ye girdiğim zaman barajı aşmadığım takdirde bu durumda YGS puanımla tercih yapabilirmiyim ezgi

Adsız dedi ki...

İYİ GÜNLER BEN ACIKÖĞRETİM SON SINIF ÖĞRENCİSİYİM OPTİSYENLİK BÖLÜMÜ OKUMAK İSTİYORUM BUNUN İÇİN HANGİ DERSLERE ÖNEM VERMELİYİM

Adsız dedi ki...

ben lys 5 ten 182 puan aldım çocukgelişimibölümünü bitirdim diplomanotum 2.95 açık öğretim 2 yıllık istiyourum gelirmi lütfen cevap yazın adım esin özevren

Adsız dedi ki...

merhaba ben esin özevrenben çocukgelişimi mezunuym lys den 182 puan aldım diploma puanım2.95 2 yıllık açık ögretim cocuk gelişimi gelirmi lütfen cevap yazın

adsız dedi ki...

düz lise mezunu okul öncesi öğretmenliğini tercih yapabilir mi hangi puan türüyle

Adsız dedi ki...

Ben sanat tarihi bölümü okumak istiyorum lys kaç'a girmem gerekli acaba?

Yorum Gönder

ADSIZ GÖNDERİLEN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR. YORUMLAMA BİÇİMİNDEN ADI-URL BÖLÜMÜNÜ TIKLAYARAK ADINIZI YAZINIZ.

| Site Map | Ygs | Eylül, 2013